Drenaż

Odwodnienie działki wokół budynku należy wykonać, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, czyli znajdują się one zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią terenu, oraz wtedy, gdy mieszkamy w domu podpiwniczonym . Warto wykonać również drenaż działek na gruntach gliniastych, które są słabo przepuszczalne. Nadmierna wilgotność może źle wpływać na stan techniczny budynków i spowodować osłabienie murów. Aby temu zapobiec, należy wykonać drenaż opaskowy wokół fundamentów budynku.

Zadaniem drenażu jest zbieranie nadmiaru wody deszczowej spływającej w głąb ziemi oraz obniżenie poziom wód gruntowych wokół budynku poniżej poziomu posadzki w piwnicy.

Drenaż można wykonać nie tylko wokół budynków z piwnicami, ale również wokół budynków, które piwnicy nie posiadają, ale wymagają tego warunki wodne, czy gruntowe.

Istotną kwestią jest przeprowadzenie drenażu wokół ław fundamentowych bez względu na rodzaj gruntu, gdy budynek ma stanąć na zboczu, skarpie albo w jej pobliżu. Jeżeli tego nie zrobimy, to woda, która spływa po zboczu, zatrzyma się wzdłuż fundamentów budynku i w takiej sytuacji spowoduje rozmakanie gruntu, co przyczyni się do usunięcia ścian budynku. 

Drenaż wokół domu to system odprowadzenia wody zbierającej się w gruncie, gdzie główną rolę odgrywa system rur, do których kierowany jest nadmiar wody gruntowej lub opadowej.

O tym czy niezbędny jest drenaż opaskowy decyduje np. to na jakim poziomie są wody gruntowe oraz głębokość ław fundamentowych. Poziom wód gruntowych może się zmieniać wraz z porą roku. To czy zagraża on budynkowi zależy od tego czy woda dochodzi do poziomu fundamentów.

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy to system odwodnienia budynku, na który składa się system rur drenarskich. Rury te zbierają wodę i przenoszą ją np. do kanalizacji. Takie rury należy rozłożyć w pobliżu ław fundamentowych, ponieważ zapobiegają one przedostaniu się wody do murów.

Otulina bądź obsypka filtracyjna to kolejny ważny element drenażu. Te elementy ułatwiają wpadanie wody do wskazanych rur i jednocześnie chronią przewody przed zatykaniem. Na obsypce trzeba koniecznie ułożyć materiał filtracyjny, który produkowany jest przeważnie ze żwiru bądź płyt drenujących, gdyż odprowadza on wodę spływającą ze ścian do warstwy drenującej.

W miejscu połączenia rur, powinna znajdować się studzienka rewizyjna. Jest ona niezwykle ważna, aby oczyszczać rury drenarskie z różnych zanieczyszczeń: piasku, żwiru, mułu.

Gdzie odprowadzić wodę z drenażu opaskowego?

 1. Wodę można rozprowadzić w ogrodzie, pod warunkiem, że ziemia na działce jest przepuszczalna, a poziom wód gruntowych niski. Minimalna bezpieczna odległość od domu powinna wynosić 20 m. Rury montuje się w ziemi poniżej studzienki zbiorczej systemu drenarskiego. W celu zapewnienia samoczyszczenia się rur, należy umieścić je na spadku ok. 2-3 promile.
 2. Jeżeli jest taka możliwość, można wykopać oczko wodne, do którego będzie wpadała część zebranej wody.
 3. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie studni chłonnej, której dno będzie znajdowało się poniżej warstwy gruntów przepuszczalnych. Warunkiem do wykonania takiej studni jest brak wody pod ciśnieniem.
 4. Wodę można także odprowadzić poza teren zamieszkania do rowu melioracyjnego, stawu, jeziora, rzeki, czy kanalizacji deszczowej. Tutaj również ważną kwestią jest to, żeby punk był położony poniżej systemu drenarskiego. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to wodę można przepompowywać ewentualnie pompą do wody zanieczyszczonej.

Jeżeli Twój budynek wymaga drenażu zleć te prace specjalistom.

Magnat to pewność i gwarancja najwyższej jakości.

Specjalizujemy się w osuszaniu budynków, uszczelnianiu betonu oraz hydroizolacji.

Staramy się być krok przed konkurencją dlatego stawiamy na innowacyjne rozwiązania.

Pracujemy tylko na sprawdzonych, markowych materiałach.

Nasza oferta skierowana jest do klientów indywidualnych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, firm oraz instytucji. Działamy nie tylko na terenie Wrocławia i okolic, ale również całego kraju jak i za granicą.

Magnat to profesjonalny personel, sprzęt najwyższej jakości, ale przede wszystkim Magnat to gwarancja skuteczności i zadowolenia, wynikająca z ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Świadczymy usługi na bardzo wysokim poziomie. Wyróżnia nas profesjonalizm i wysoka kultura osobista.

Zachęcamy do obejrzenia naszych realizacji

Zaufało nam wielu klientów!

Ty możesz zostać kolejnym z nich.

Zapraszamy do zapoznania się z referencjami, które wystawili nam nasi Klienci.

Od 2003 r. jesteśmy uprawnionym licencjobiorcą technologii „Iniekcji Krystalicznej” osuszania budynków z wilgoci podciąganej z gruntu. Ciągle aktywnie współpracujemy z Autorskim Parkiem Technologicznym im. dr inż. Wojciecha Nawrota

Dla naszych klientów wykonujemy:

 • usuwanie wilgoci z budynku
 • izolacja pozioma i pionowa budynków
 • renowacje piwnic
 • iniekcje żywicami rys i pęknięć w betonie
 • uszczelnianie betonu
 • drenaż
 • osuszanie pomieszczeń
 • wynajem osuszaczy
 • odwodnienie budynku
 • odgrzybianie
 • ozonowanie pomieszczeń

i wiele innych usług na jak najwyższym poziomie.
Zapraszamy do współpracy!

Magnat - licencjonowane rozwiązania w osuszaniu budynków
MAGNAT TO SKUTECZNOŚĆ!

Od zawsze wilgoć inspiruje nas do optymalnych rozwiązań zgodnych z potrzebami naszych Klientów. Masz problem z wilgocią? Woda wlewa się do budynku? Cenisz sobie profesjonalizm? Dobrze trafiłeś! Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do galerii z naszymi realizacjami