Izolację przeciwwilgociową wykonuje się na ścianach i ławach fundamentowych, które to wymagają izolacji poziomej i pionowej.
Zanim jednak przystąpi się do tej metody, najpierw trzeba poznać wymagania podłoża – przepuszczalność gruntu i poziom wód gruntowych.
Istnieją 3 podstawowe rodzaje izolacji przeciwwilgociowej:
Lekkie izolacje przeciwwilgociowe – stosowane w budynkach znajdujących się na przepuszczalnych gruntach, gdy woda gruntowa jest na niskim poziomie. Taka izolacja ogranicza się do zabezpieczenia ław fundamentowych i ścian fundamentowych.
Średnie izolacje przeciwwilgociowe – wykonywane są na gruntach spoistych, gdzie poziom wód gruntowych może ulegać cyklicznym zmianom. Takie grunty utrzymują wilgoć na długo po opadach i w związku z tym izolacja fundamentów powinna być wykonana w bardzo dokładnie.
Ciężka izolacja przeciwwodna – stosuje się ją na mocno wilgotnych gruntach oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych. Taki rodzaj izolacji może być wykonany jedynie przy pomocy najlepszej jakości materiałów, które w pełni zabezpieczą fundament przed naporem wód gruntowych.
Izolacja pozioma fundamentów oraz izolacja pionowa muszą być ze sobą bardzo dokładnie połączone, aby zapewnić budynkowi pełną ochronę przeciwko niszczącemu działaniu wilgoci.
Menu